01 říj

S.r.o. nebo OSVČ? Kterou formu podnikání si zvolit?

 Podnikat přes s.r.o. nebo OSVČ. Kterou formu podnikání si vybrat? 

Přemýšlíte o tom, jak začít podnikat? Váháte, jak na to? Nabízejí se vám v zásadě dvě možnosti. Podnikatel může začít podnikat jako fyzická nebo právnická osoba. V případě právnické osoby je možné si dále vybrat právní formu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Při rozhodování se mezi těmito formami hrají velkou roli požadavky, které podnikatel má. Plánujete podnikat sami, tedy jako živnostník? Nebo chcete zaměstnávat i další pracovníky a spolupracovníky, což vede dříve či později k založení firmy, např. s.r.o.? Kolik peněz jste ochotni do vašeho podnikání pro začátek investovat? Jakou máte představu vašich budoucích příjmů?

 

OSVČ - podnikání jako soukromý podnikatel s živnostenským oprávněním

Výhodou může být v některých případech možnost výdajového paušálu. Nevýhodou této formy podnikání jsou vysoké odvody sociálního a zdravotního pojištění a především neomezené ručení za závazky, pokud se živnostník (OSVČ) dostane do finančních problémů. Když se rozhodnete být samostatný podnikatel, tedy fyzickou osobou neboli OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), jedním z úkolů, který je potřeba pro start vašeho podnikání jako OSVČ je získat živnostenský list. Co udělat pro to, když chcete začít podnikat jako OSVČ? Musíte si zažádat o vydání živnostenského oprávnění (dříve živnostenský list), tedy oprávnění k podnikání v oboru, který si vyberete. Podnikatel pochopitelně může získat oprávnění k podnikání ve více oborech. Podmínky, které musí splnit, jsou u různých druhů živností a koncesí různé. Jednou z podmínek je trestní bezúhonnost. Na základě podmínek se živnosti rozdělují na ohlašované, tedy živnosti volné, řemeslné, vázané a dále pak koncesované.

U volné živnosti po vás nebude požadována nějaká konkrétní kvalifikace ani praxe. Jediné co budete potřebovat je Váš aktuální a „čistý“ výpis z trestního rejstříku. U živnosti řemeslné však určité vzdělání a praxi potřebujete, například vyučení v určitém oboru nebo dané činnosti a šestiletou praxi. Zatímco u živnosti vázané potřebujete nejen kvalifikaci, ale také musíte splnit požadavky, které vycházejí z různých předpisů. V případě ohlašovacích živností zažádáte o vydání živnostenského oprávnění. Co se týče koncesované živnosti, musíte splnit požadavky, které vycházejí z příslušných zákonů a předpisů a k tomu se k žádosti musí vyjádřit daný příslušný orgán státní správy. Oprávněním je v tomto případě koncesní listina.

Pokud se rozhodnete podnikat jako právnická osoba, máte na výběr z různých forem obchodních společností. Těmi jsou například komanditní společnost, veřejná obchodní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost a evropská společnost. (viz. článek obchodní společnosti).

Proč podnikat přes společnost s ručeným omezeným?

Důvody je mnoho. Podnikatel si může zvolit vlastní název firmy, pod kterým bude působit. Není tedy omezován jen svým jménem a příjmením. Z toho vyplývá možnost zvolit pro svou firmu např. jednoduchý, stručný a snadno zapamatovatelný název firmy, který se zákazníkům snadno „vryje pod kůži“. Dalším důvodem pro je omezené ručení za závazky z podnikání. U podnikání prostřednictvím s.r.o. je ručení za závazky (tj. dluhy) naprosto minimální. Jen do výše případného nesplaceného vkladu. S.r.o. nemá povinnost hradit ze zisku sociální ani zdravotní pojištění (na rozdíl od živnostníka OSVČ). Toto pojištění platí jen v případě, kdy zaměstnává nějaké zaměstnance. Pokud se po čase podnikatel rozhodne pro ukončení podnikání, může svou společnost s.r.o. či a.s. např. prodat. Pokud v podnikání bude pokračovat např. potomek podnikatele, lze velice snadno a bez komplikací a negativních dopadů na něj firmu převést. Založení a prodej společnosti od ELITE CZECHIA jsou výhodné. Chcete se dozvědět více o výhodách jednotlivých forem podnikání?

 

  Spěchám, chci s.r.o. ihned  

  Chci založit s.r.o.  

  Kontakt  

 

 

 

 

 

Kontakt

 • ELITE CZECHIA účetní a daňová kancelář, s.r.o.
   
   
   
 • Londýnská 730 / 59
   
   
   
 • 120 00 Praha 2 - Vinohrady
   
   
   
 • Telefon.: 773 56 11 00

KDY NÁS ZASTIHNETE

Jsme Vám k dispozici po předchozí dohodě od Pondělí do Pátku od 8:30 do 18:00 hodin.